Dani Sandu
32 de ani, sociolog
Dani s-a apucat de sociologie pentru a explica cum funcționează societatea și cum se pot rezolva problemele acesteia. A făcut cercetare pe o grămadă de subiecte neglijate de academicieni. Una dintre cercetările sale, despre tinerii din România, a arătat dificultățile pe care le au aceștia în a face tranziția de la ieșit la proteste, la implicarea în procesele formale de luare a deciziilor pentru țară. Pentru Dani, munca pe care o depune cercetând subiecte ca sărăcia extremă îi dă încredere că are „o săbiuță firavă în fața balaurilor nasoli ai României”. Își pregătește doctoratul despre evoluția generației care avea 15-20 de ani la Revoluție.
S-ar putea să-ți mai placă:
[24/7] FABER, locul comunității creative din Timișoara
Ca să lege comunitatea creativă a Timișoarei, 13 oameni dau o față nouă unui loc cu istorie.
[24/7] eematico: Joaca nu se oprește niciodată
Cum s-a reconfigurat în digital un business educațional bazat pe tabere de învățare.
Documentare studențești de neratat la Docuart Fest
Echipa DoR îți spune ce filme să vezi la a șasea ediție a Docuart Fest.