5 din 2012 (selecţia editorilor DoR)
În 2012 am publicat, în 470 de pagini de DoR, aproape 40 de povești complexe – eseuri, portrete, pictoriale și…
În 2012 am publicat, în 470 de pagini de DoR, aproape 40 de povești complexe – eseuri, portrete, pictoriale și narațiuni. O recoltă bogată. Ca și anul trecut, am rugat editorii DoR să selecteze cele mai bune 5 și n-a fost ușor. Trei dintre ele s-au detașat (ultimele de pe această listă), dar toate celelalte nominalizări au fost apropiate ca punctaj.
Lectură plăcută și vă rugăm să împărtășiți cu noi, în câmpul de comentarii, textele voastre preferate din DoRurile de 2012.
ASTA ≠ ESTE (DoR #10)
Învățăturile unui american care s‑a luat la trântă cu una dintre cele mai fundamentale metehne ale românilor.
Text de Chris Worman ●
Rătăcitorul deznădăjduit (DoR #10)
Cum a ajuns Robin Proca să facă muzică pe viață și pe moarte. (Un portret al solistului trupei Robin and the Backstabbers.)
Text de Cristian Lupșa ● Fotografii de Cristian Petrescu
Victima (DoR #8)
Mihail Sebastian și cum reușește ficționalizarea istoriei să ne scape de responsabilități.
Text de Philip Ó Ceallaigh ● Ilustrație de Ionuț Rădulescu
Cealaltă viață a lui Ghiță (DoR #9)
Povestea unui destin dictat de un lanț de erori birocratice.
Text de Ana Maria Ciobanu ● Fotografii de Remus Ţiplea
Norii sunt prietenii tăi (DoR #10)
O mamă navighează incertitudinile autismului și verigile lipsă ale sistemului de sănătate mintală pentru a-și recupera copilul.
Text de Oana Sandu ● Fotografii de Andrei Pungovschi
* Toate numerele publicate în 2012 se găsesc în shopul DoR.
S-ar putea să-ți mai placă:
Nema na čemu (N-ai de ce)
Cum nu l-am prezentat părintilor nu știu dacă povestea s-ar califica drept serioasă.„Nedus acasă” fiind, vorbea…
Mădălina Marcu: Mai întâi să ne salvăm pe noi și apoi să producem schimbare în viața altora
O specialistă care ajută donatori să găsească oamenii pe care vor să îi sprijine vorbește despre compasiune și despre cum putem ajuta inteligent.
[Corespondență Anim’est] Viața ca-n animațiile lui Bill Plympton
Bill Plympton a apărut duminica trecută în fața spectatorilor de la Festivalul Internațional de Film de Animație…