Constantin Vică
35 de ani, lector universitar, Facultatea de Filosofie, Universitatea din București
Constantin scrie articole și participă frecvent la dezbateri publice, pentru că simte că e de datoria cercetătorilor să fie prezenți acolo unde au ceva de spus și să se implice civic. În cazul lui, asta poate însemna să vorbească despre etică și tehnologie, impactul social media asupra vieții de zi cu zi sau despre importanța sferei private. „Vreau ca oamenii să-și ia un timp de reflecție în raport cu propria experiență în ce înseamnă lumea digitală pe care o trăim astăzi”, spune el. „Să fie critici, dar în sensul în care Immanuel Kant era critic, adică să facă o filosofie critică a vieții digitale. Și toată lumea poate să facă asta.”
S-ar putea să-ți mai placă:
Ștefan Dărăbuș
43 de ani, director regional Hope and Homes for Children
Vlad Mixich
39 de ani, președinte Observatorul Român de Sănătate
Csaba Székely
37 de ani, dramaturg